Neden Tercih Etmeliyim?

Öncelikle O-Key Akıllı Tahta Kilidi’ni kullanmaya neden ihtiyaç doğduğunun iyi anlaşılabilmesi için, akıllı tahta koruma yöntemleri hakkında bilgi vererek, akıllı tahta nasıl korunur açıklamak isteriz;

Yöntem 1: Akıllı Tahtanın Sürgülü ve Fiziksel Kilit İle Korunması;

Bu kullanımlarda, akıllı tahtalarda ya hiç şifre kullanılmamakta, ya da tüm tahtalarda ortak bir şifre kullanıldığı için öğrenci akıllı tahtaya öğretmen şifresini girerek görebilmekte ve şifreyi öğrenebilmektedir. Bu yöntemin dezavantajları;

Tahtayı Açabileceğini Bilen Öğrenci Fiziksel Önlemlere Zarar Verebilir.

Akıllı tahtayı kullanabileceğini bilen öğrenci, fiziksel olarak sürgü ile kapatılarak kilitlenmiş tahtayı teneffüslerde bir şekilde açmaya çalışmakta, sürüye ve kilide zarar vererek tahtayı kullanabilmektedir. Fiziksel kilidin yenilenmesi işlemi hem maliyet doğurmakta, hem de kalıcı çözüm olamamaktadır. Tabi bu noktada her takılan yeni kilidin önceki kilitlerle aynı anahtar ile açılıp açılamaması gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır ki bu da öğretmenlerin birden çok anahtar taşımalarına neden olmaktadır. Bu sistemin dezavantajlarının örneklerini buradan görebilirsiniz.

Uygunsuz İçerik Riski

Kontrolsüz olarak öğrenciler tarafından kullanılan akıllı tahtada ne tür içeriklerin yüklendiği ve izlendiği denetlenemeyeceğinden, okul ortamına uygun olmayan içeriklerin izlenmesi durumunda okul idaresinin ciddi sıkıntılarla karşılaşması gibi durumlar doğabilmektedir.

Ek Maliyet Doğurur ve Derslerin Aksamasına Neden Olur

Akıllı tahtanın öğrenciler tarafından kullanılması veya virüs bulaşması neticesinde; tahta arızalanabilmekte, dersler aksayabilmekte, doğan bu problemlerin giderilebilmesi için zaman ve para kaybına neden olmaktadır.

Yöntem 2: Akıllı tahtanın flash bellek ile korunması;

Bu kullanımda; akıllı tahta oturum açtıktan sonra, ekranı kaplayan bir yazılım devreye girmekte; tüm ekranın görüntüsünü kaplamakta, bazı kısayol tuşlarını iptal ederek ekranın arka tarafına kullanıcının geçmesini engellemeye çalışmaktadır. Öğretmenlere verilen flash belleklerin; seri numarası ya da içerisine atılan gizli bir dosya ile bu yazılımla eşleşmesi sağlanmaktadır. Yazılım kendisi ile eşleşen flash belleği tanıyınca arka tarafa geçilebilmesine izin vermekte ve tahtayı kullanılabilir hale getirmektedir.

Dezavantajları;

Koruma Sağlamaz

Öncelikle bu tip koruma öğrenciler tarafından atlatılması oldukça kolay olan bir yöntemdir. Sebebi ise öncelikle; ekranı kaplayan yazılım, akıllı tahta oturum açtıktan sonra devreye girmekte yani aslında arka tarafta akıllı tahtanın tüm özellikleri aktif ve çalışabilmektedir. Öğrenci işletim sisteminin çeşitli özelliklerini kullanarak bu ekranı kaplayan yazılımı kolaylıkla kaldırabilmektedir. Bunun birçok örneğine; burada gösterilen adresindeki benzer arama kelimeleri ile ulaşılması mümkündür.

Aynı şekilde öğretmen için oluşturulan flash bellekler seri numaraları değiştirilerek birebir kopyalanabilmektedir. Bunun birçok örneğine; burada gösterilen adresdeki gibi benzer kelimelerle arama yapılarak ulaşılması mümkündür.

Son olarak da bu şekilde ekranı kaplayarak koruma sağlamaya çalışan tüm yöntemlerin nasıl atlatıldığıyla ilgili de birçok örneğe; burada gösterilen adresdeki gibi benzer kelimelerle arama yapılarak ulaşılması mümkündür.

Sonuç olarak; ekranı kaplayarak bir koruma sağlamak mümkün değildir, kalıcı bir koruma için akıllı tahta henüz oturum açmadan önce devreye giren bir koruma sistemine ihtiyaç vardır.

Tahtayı Açabileceğini Bilen Öğrenci Fiziksel Önlemlere Zarar Verebilir

Akıllı tahtayı kullanabileceğini bilen öğrenci, fiziksel olarak sürgü ile kapatılarak kilitlenmiş tahtayı teneffüslerde bir şekilde açmaya çalışmakta, sürüye ve kilide zarar vererek tahtayı kullanabilmektedir. Fiziksel kilidin yenilenmesi işlemi hem maliyet doğurmakta, hem de kalıcı çözüm olamamaktadır. Tabi bu noktada her takılan yeni kilidin önceki kilitlerle aynı anahtar ile açılıp açılamaması gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır ki bu da öğretmenlerin birden çok anahtar taşımalarına neden olmaktadır.

Sık Arızalanır

Bu yöntemin bir diğer problemi, flash bellekler bu tarz işlemler için üretilmiş cihazlar değildir, dolayısıyla bu kullanım neticesinde sık sık arızalanmakta ve yenisiyle değiştirilmek durumunda kalmaktadır, bu da düzenli ek maliyet doğurmaktadır.

Tüm Tahtalara Sürekli Virüs Bulaşmasına Neden Olur

Bir flash belleğe bulaşan virüs, akıllı tahtayı açmak için takıldığında o tahtaya da bulaşabilmekte. Virüs bulaşan bir akıllı tahtaya takılan temiz flash belleğe de o virüs bulaşarak bu şekilde tüm tahtalara yayılabilmekte. Tüm tahtalarda virüsler temizlense bile, flash belleklerin bir tanesinde bile kalan virüs, tekrar kısır döngü halinde tüm tahtalara yayılabilmektedir. Bu tarz bir koruma yöntemi ile okul içerisindeki akıllı tahtaların stabil çalışmasını sağlayabilmek mümkün olamamaktadır.

Uygunsuz İçerik Riski

Kontrolsüz olarak öğrenciler tarafından kullanılan akıllı tahtada ne tür içeriklerin yüklendiği ve izlendiği denetlenemeyeceğinden, okul ortamına uygun olmayan içeriklerin izlenmesi durumunda okul idaresinin ciddi sıkıntılarla karşılaşması gibi durumlar doğabilmektedir.

Ek Maliyet Doğurur ve Derslerin Aksamasına Neden Olur

Akıllı tahtanın öğrenciler tarafından kullanılması veya virüs bulaşması neticesinde; tahta arızalanabilmekte, dersler aksayabilmekte, doğan bu problemlerin giderilebilmesi için zaman ve para kaybına neden olmaktadır.

O-Key Akıllı Tahta Kilidi’nin Mevcut Akıllı Tahta Koruma Yöntemlerinden Farkı Nedir?

Akıllı Tahta Açılmadan Devreye Girer

O-Key Akıllı Tahta Kilidinin en temel özelliği mevcut koruma yöntemlerindeki gibi oturum açılan akıllı tahtanın ekranını kaplayan bir yazılım ile değil, işletim sisteminin doğrudan açılışında devreye girerek henüz kullanıcı adı ve şifre girilmeden Akıllı Tahta Kilidi cihazının takılmasını istemesidir.

Bu yöntem askeri seviyede bir güvenlik yöntemi olup; O-Key SecureAccess ürünü üzerinden geliştirilmiştir. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Donanımsal USB Kilit

O-Key Akıllı Tahta Kilidi; bu iş için özel üretilmiş donanımsal bir USB anahtardır. Bilgisayara sık sık takılıp çıkarılabilmeye uygun donanım altyapısı sunmaktadır. Flash bellekler gibi arızalanması, kopyalanması mümkün değildir. Onlarca yıl stabil çalışabilecek donanımsal altyapı ile üretilmiştir.

Virüs Bulaşmaz

O-Key Akıllı Tahta Kilidi, bilgisayara USB’den takılı olan klavye/Mouse gibi yalnızca aygıt yöneticisinde görülebilen bir cihazdır. Bu cihaz klasik flash bellekler gibi bilgisayarım ekranında disk sürücüsü olarak görünmez; içerisine dosya atılması, virüs bulaştırılması mümkün değildir. Dolayısıyla bu cihaz üzerinden akılla tahtalara herhangi bir virüs taşınması ve bulaşabilmesi mümkün değildir.

Güvenlidir

Askeri seviyede güvenlik özelliklerine sahip olan yazılım ve donanım sayesinde O-Key Akıllı Tahta Kilidi’nin atlatılabilmesi mümkün değildir. Akıllı tahta henüz açılmadığından; masaüstü henüz yüklenmemiştir; dolayısıyla ortada kullanılabilecek bir ekran, sürücü, arkasına geçilebilecek bir yazılım henüz olmadığından müdahale imkanı da yoktur.

Akıllı Tahtayı Açamayacağını Bilen Öğrenci Fiziksel Koruma Yöntemlerine Zarar Vermez

Öğrenciler; akıllı tahtayı koruyan fiziksel sürgü ve kilit sistemini zarar vererek açsa bile sonrasında akıllı tahtayı açamayacağını bildiğinden bu kısmı da zorlamayacaktır.

Virüs Bulaşması ve Uygunsuz İçerik Riski Ortadan Kalkar

Bu yöntem sayesinde akıllı tahtalar yalnızca öğretmen tarafından açılabilir, ve öğretmen kendisine ait olan Akıllı Tahta Kilidini çıkarttığı andan akıllı tahta tekrar oturum açma seviyesinde kilitleneceği için öğrencilerin akıllı tahtayı kontrolsüz kullanması mümkün olamayacak, akıllı tahtalara virüs bulaşması ve kontrolsüz okul ortamına uygun olmayan içeriklerin izlenmesi riski ortadan kalkacaktır.

Kalıcı Çözümdür, Maliyet Avantajı Sağlar

O-Key Akıllı Tahta Kilidi yukarıda bahsedilen askeri seviyedeki güvenlik önlemleri neticesinde kalıcı çözüm sağlar. Mevcut yöntemlerdeki fiziksel sürgü ve kilitlerin sık sık değişmesi durumu ortadan kalkar. Sık sık arızalanan flash bellekler için yeniden satın alma ve kurulum ihtiyacı kalmamış olur. Kontrolsüz kullanımı ortadan kaldırarak virüslerin yayılma ihtimalini oldukça azaltır ve akıllı tahtaların daha stabil çalışmasını sağlar. Bu sayede zaman kaybı ve ek maliyetlerin doğmasını engeller.

Kolay Uygulanır

O-Key Akıllı Tahta Kilidi, akıllı tahtalara 1 kez kurulacak olan ve kurulumu yaklaşık 1 dakika süren bir güvenlik yazılımı servisi ile birlikte gelir. Öğretmenlere verilecek Akıllı Tahta Kilitlerinin hiçbirine flash belleklerdeki gibi tek tek ayar yapmaya ihtiyaç yoktur, sipariş edildiği haliyle gibi doğrudan öğretmenlere dağıtılarak kullanılabilir. İlgili USB kilitlerin her biri okulunuza özel üretilmiş biçimde gelecektir. Bu sayede farklı okulların kilitlerinin birbirinin yerine geçmesi donanımsal olarak engellenmiştir.